sadowniczy

Drzewa owocowe,krzewy owocowe,byliny,liściaste,sadzonki z grundu

sobota, 21 listopada 2015

Zasady nowoczesnego prowadzenia jabłoni

Temat właściwego cięcia i formowania jabłoni jest obecnie znowu istotny z powodu trudności ze zbytem jabłek i zmniejszającej się opłacalności ich produkcji. Aby uzyskać owoce wysokiej jakości (wyrośnięte i dobrze wybarwione) wymagane przez odbiorców, niezbędne jest odpowiednie cięcie drzew.
Jabłonie powinny owocować corocznie, a owoce być wyrównane i dobrze wybarwione. Tych o wysokiej jakości w zbiorze powinno być 70–80%. Wymaga to przestrzegania pewnych zasad, m.in. dotyczących cięcia drzew, które powinno być prowadzone tak, aby zachowana była równowaga pomiędzy wzrostem wegetatywnym i generatywnym. Nie dla wszystkich sadowników jest to proste, mimo że ułatwiają to: podcinanie korzeni, cięcie mechaniczne koron, czy użycie regulatorów wzrostu. Sadownicy nadal popełniają błędy, które skutkują zachwianiem równowagi pomiędzy wzrostem, a owocowaniem, a w konsekwencji zniżką plonu i niską jego jakością.

Rola podkładki

Podkładki karłowe (‘M.9’, ‘P 22’) jabłoni sprzyjają szybkiemu tworzeniu się pąków kwiatowych i owocowaniu. Już w roku posadzenia drzewek, w obrębie korony, szczególnie na odmianach krótkopędowych, można znaleźć pąki kwiatowe. Drzewa na nich są jednak wrażliwe na niedobory wody w glebie.
Podkładki półkarłowe (‘M.26’, ‘P 60’) i silniej rosnące (np. ‘M.7’) zapewniają silniejszy wzrost drzew (są mniej wrażliwe na niedobór wody w glebie), które późno wchodzą w okres owocowania. Stwarzają mniej problemów ze wzrostem, ale więcej z owocowaniem.
Na tworzenie przyszłej struktury sadu oraz kosztów jego prowadzenia i plonowania wpływają: rozstawa drzew w rzędach i szerokość międzyrzędzi, forma korony, rodzaj planowanego cięcia (ręczne czy mechaniczne).

Jakość materiału szkółkarskiego

Nowe nasadzenia należy zakładać z drzewek dobrze rozgałęzionych i wysokiej jakości. Muszą być zdrowe, gdyż tylko odwirusowany materiał gwarantuje dobre i stabilne owocowanie. Często w poszukiwaniu oszczędności sadownicy wybierają drzewka, które nie osiągnęły odpowiednich parametrów wielkościowych, co bywa skutkiem porażenia ich przez choroby.
Drzewko jabłoni wysokiej jakości (fot. 1) powinno mieć:
  • dobrze rozwinięty system korzeniowy;
  • miejsce okulizacji na około 25 cm ponad powierzchnią gleby;
  • gruby pień, o wysokości przynajmniej 0,7–0,8 m, a w przypadku niektórych odmian (np. Jonagoldy) nawet 1 m;
  • silny przewodnik;
  • zdrewniałe pędy boczne zakończone pąkiem kwiatowym, wyrastające w stosunku do przewodnika pod kątem prostym lub zbliżonym do niego.
Drzewka odpowiednio uformowane w szkółce nie stwarzają potem problemów z prowadzeniem w sadzie. Są one z reguły droższe od nierozgałęzionych. Jest to jednak opłacalna inwestycja, gdyż zazwyczaj szybciej rozpoczynają owocowanie, a plony są wysokie. Takie rośliny wymagają jednak systematycznej, ale mało kosztownej pielęgnacji w pierwszych latach po posadzeniu.
Termin cięcia
Sadownicy coraz częściej rozpoczynają ręczne cięcie i formowanie jabłoni zaraz po zbiorze owoców. Zalecanym terminem jest koniec zimy i przedwiośnie, do czasu kwitnienia drzew. Wczesne cięcie stwarza niebezpieczeństwo przemarzania drzew, gdyby nastały mrozy. Jednak ostatnie zimy są bardzo łagodne, co skłania sadowników do przycinania drzew już jesienią.
Mechaniczne cięcie także jest przeprowadzane po zbiorze jabłek, ale gdy na drzewach są liście (fot. 2). Gdy są one zielone, zabiegowi temu poddawane są triploidalne odmiany jabłoni (‘Jonagold’ i sporty, ‘Mutsu’, ‘Alwa’, ‘Red Boskoop’ i sporty) oraz inne zbyt silnie rosnące (np. ‘Red Boskoop’), gdy są brązowe – odmiany diploidalne (‘Gala’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’, grupa ‘Red Delicious’) i takie, w których wypadku cięcie ma w niewielkim stopniu wpłynąć na siłę wzrostu. Po opadnięciu wszystkich liści, mechanicznie tnie się drzewa w pełni owocowania z rozrośniętymi koronami. Głównym powodem tak wczesnego rozpoczynania cięcia jest chęć obniżenia kosztów produkcji oraz dostępność siły roboczej w tym terminie lub zapewnienie pracownikom pracy. Gdy zima jest łagodna jabłonie można ciąć przez cały okres jej trwania.
Młodych drzewek nie powinno się przycinać w styczniu i lutym, ponieważ przy spadku temperatury poniżej 0°C ich niezdrewniałe pędy łatwo mogą przemarznąć. Najlepiej jest je przeciąć, gdy rozpocznie się wegetacja.
Ocena drzew przed cięciem
Przed rozpoczęciem przycinania drzew należy najpierw ocenić ich dotychczasowy wzrost i owocowanie oraz określić cel cięcia. W wypadku słabego lub silnego wzrostu albo słabego owocowania, należy znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednie działania zaradcze. Doradcy sadowniczy twierdzą, że trzeba „rozmawiać” z drzewem przez cały rok, co oznacza jego obserwację i podejmowanie odpowiednich działań w każdym okresie sezonu. Jeśli zasady cięcia drzew będą niezmienne, efekty będą przewidywalne i powtarzalne.
Formy i typy koron
W sadach jabłoniowych popularne są korony przewodnikowe mające formę stożka, wrzeciona, superwrzeciona lub osiową, ale jest to uzależnione od rozstawy drzew w rzędzie oraz szerokości międzyrzędzi. Rzadziej jabłonie są prowadzone w systemie V, Y, mikado, bibaum, dryling i szpaleru.
Korony wrzecionowe i stożkowe są szersze dołem i wąskie górą. Szerokość (średnica) pierwszego piętra korony w wypadku stożkowych może wynosić do 1,8–2 m, wysmukłego wrzeciona – 1,1–1,4 m, superwrzeciona do 1 m, ciętych mechanicznie do 0,8 m, a form wieloprzewodnikowych – 0,6–0,7 m.
Korony stożkowe i wrzecionowe mogą się stykać na poziomie pierwszego piętra, w środkowej części odległość pomiędzy gałęziami sąsiednich drzew powinna wynosić 20–30 cm, a w szczytowej – 40–50 cm.
Cele i metody
Obecnie praktykowane są cięcie drzew po posadzeniu, formujące, odnawiające oraz prześwietlające. Czasem prowadzone jest także ciecie odmładzające i na krótkopędy.
Przycięcie drzewek po posadzeniu (fot. 3) ułatwia ich przyjęcie się, a jednocześnie pomaga w uformowaniu korony i stworzeniu powierzchni owoconośnej. Zapobiega ono przemiennemu owocowaniu, ponieważ reguluje wzrost i owocowanie. Drzewo ma określone gabaryty (wysokość, rozpiętość i zagęszczenie korony). Formowanie koron kończy się w 3 lub 4 roku po posadzeniu. Potem rozpoczyna się cięcie odnawiające, którego celem jest utrzymanie w koronie drzewa pędów rocznych oraz dwu- i trzyletnich (jedynie w dolnym piętrze korony mogą pozostać pędy starsze). Cięcie prześwietlające umożliwia poprawę doświetlenia całego drzewa, aby owoce w obrębie całej korony były dobrze wyrośnięte i wybarwione. Prześwietlanie i odmładzanie wykonuje się w zależności od potrzeb. Cięcie na krótkopędy jest rzadko praktykowane.
Na młodych drzewach więcej jest formowania i prześwietlania, na starszych dominuje rozsądne odmładzanie i prześwietlanie.
echy drzew prawidłowo uformowanych
Silny, stabilny przewodnik z luźno osadzonymi pędami świadczą o prawidłowym uformowaniu drzew (fot. 4). W górnej części korony powinny znajdować się pędy roczne i dwuletnie, natomiast w środkowej roczne, dwu- i trzyletnie oraz takie same i starsze u podstawy korony. Taką koronę uzyskuje się zwykle poprzez coroczne wycięcie całych (4-letnich i starszych), nadmiernie zagęszczających się pędów i gałęzi, a nieskracanie ich w obrębie kilkuletniego drewna. Systematyczna wymiana pędów sprawia, że drzewa są zawsze młode, co zapewnia coroczne i obfite owocowanie. Najładniejsze owoce powstają na dwu- i trzyletnich pędach i tych w koronie drzewa powinno być najwięcej.
Cięcie drzew najlepiej rozpoczynać od wierzchołka, kontynuować – w obrębie ich środkowej i dolnej części.
Prowadzenie koron przewodnikowych w sadach intensywnych
Miąższość i wysokość koron powinna zapewnić dobre doświetlenie każdej partii. Powyżej pierwszego piętra korony powinno znajdować się tzw. „okno” (fot. 5), dzięki któremu doświetlona jest dolna partia. „Okno” należy wyprowadzić na 2–4-letnich drzewach. W obrębie przewodnika i pędów stanowiących przedłużenie konarów pierwszego piętra korony, cięcie należy prowadzić w obrębie drewna jednorocznego na tzw. „klik” (fot. 6). Skracanie przewodnika można rozpocząć, gdy drzewa osiągną założoną wysokość. Zabieg ten usztywnia przewodnik, a pędy boczne stymuluje do wytwarzania pąków kwiatowych.
Skracanie pędów bocznych pierwszego piętra korony można rozpocząć po posadzeniu drzew i kontynuować przez cały czas życia sadu. Konary wieloletnie prowadzone są w formie „stołu”. Są one wymieniane tylko wówczas, gdy stają się nieproduktywne, znajdują się zbyt blisko podłoża lub są nadmiernie porażone przez choroby. W obrębie wyższych partii korony należy prowadzić cięcie odnawiające, które zapewnia rotację pędów. Wycinając pęd powinien po nim pozostać czop, co umożliwi wyrastanie nowych (fot. 7). Podczas cięcia prześwietlającego wyciąć trzeba pędy konkurujące z przewodnikiem, zbyt grube w stosunku do niego, wyrastające pod kątem ostrym, zbyt silnie zagęszczające koronę, pokładające się na inne, zbyt nisko nad glebą, nadłamane, z objawami porażenia przez choroby lub uszkodzone przez szkodniki oraz zakończone pąkami liściowymi.
Jeżeli drzewa będą prowadzone i cięte według powyższych zasad, będą „ zawsze młode”, a owoce na nich wysokiej jakości (fot. 8). Zasadniczym celem cięcia jest zbudowanie dużej powierzchni owoconośnej i równomierne doświetlenie całej korony drzewa.
Najczęstsze błędy
W sadach prawidłowo prowadzonych przejazdy w międzyrzędziach powinny być na tyle szerokie, aby umożliwiały swobodny przejazd ciągnika i pracujących z nim maszyn. W trakcie zakładania sadu, formowania koron, ale i później podczas cięcia, łatwo można popełniać błędy, które będą skutkować nadmiernym lub słabym wzrostem drzew oraz niskim plonowaniem.
Błędy często popełniane przez sadowników:
  • sadzenie drzewek niskiej jakości i nierozgałęzionych, które są trudne do formowania, a pełne owocowanie rozpoczynają zwykle 2 lata później niż drzewka wysokiej jakości;
  • nieskracanie silnych i długich pędów pierwszego piętra korony po posadzeniu, co prowadzi zazwyczaj do ich ogołocenia;
  • brak cięcia na tzw. „klik” w obrębie pierwszego piętra korony drzew, co skutkuje zwykle silnym wzrostem pędów w tej części korony (nadmierne jej zagęszczenie, zwisanie zbyt długich i wiotkich pędów do gleby oraz utrudnienie przejazdu międzyrzędziem i zwalczania chwastów pod drzewami);
  • przycinanie pędów w obrębie kilkuletniego drewna, co prowadzi do zachwiania równowagi pomiędzy wzrostem a owocowaniem (drzewa przybierają wegetatywny charakter wzrostu, owocują słabo i przemiennie, korony zagęszczają się nadmiernie, co utrudnia prowadzenie ochrony i ogranicza jej skuteczność);
  • dopuszczenie do zbytniego zagęszczenia korony, co sprawia, że owoce w jej wnętrzu są niewybarwione (fot. 9);
  • zbyt silne skrócenie wielu pędów w koronie drzewa, szczególnie w obrębie pierwszego piętra korony, co prowadzi do zmniejszenia powierzchni owoconośnej;
  • usuwanie wszystkich drobnych pędów owoconośnych w koronie drzewa, co sprawia, że wnętrze drzewa jest puste, czego skutkiem jest wybijanie wielu pędów (tzw. wilków), które są bezwartościowe, bo zakończone pąkami liściowymi;
  • przycinanie, a nie usuwanie silnych jednorocznych pędów;
  • wycinanie dobrze owocujących gałęzi pierwszego piętra korony zmniejsza powierzchnię owoconośną drzew;
  • nadmierne wycinanie pędów i gałęzi skierowanych w rzędzie tworzy zbyt duże prześwity i powoduje spadek plonowania;
  • dopuszczanie do nadmiernego owocowania, co prowadzi do przemienności i obniżenia jakości plonów.
Jeżeli reakcją drzew po cięciu jest zbyt słaby wzrost i zbyt obfite owocowanie, prowadzi to do drobnienia owoców. W takich wypadku w następnym roku konieczne jest silne przycięcie drzew, służące pobudzeniu ich do wzrostu i wytworzenia pędów o większym wigorze. Pozostawienie nadmiaru starych krótkopędów nie sprzyja wyrastaniu owoców. Drobnieniu owoców oraz silnemu zahamowanie wzrostu przyrostów sprzyja także zbyt późno przeprowadzone cięcie drzew (np. po kwitnieniu, szczególnie odmian drobnoowocowych).
Jeżeli natomiast drzewa zostały silnie przycięte w roku, w którym zawiązały mało pąków kwiatowych to plonowanie będzie znacznie ograniczone, drzewa mogą wpaść w przemienność, a ich wzrost będzie silny. W takim roku drzewa należy przeciąć delikatnie, bez cięcia szczegółowego, a sam zabieg przeprowadzić jak najpóźniej wiosną. Wówczas wyciąć można tylko kilka grubych gałęzi nadmiernie zagęszczających koronę. W takim sadzie należy zastosować także metody zapobiegające silnemu wzrostowi i lepszemu owocowaniu (podcinanie korzeni, zabiegi Regalisem 10 WG).
W sadach pozostawionych bez cięcia, w pierwszych latach po posadzeniu drzewek większe jest owocowanie, ale gałęzie ulegają deformacji i wyłamywaniu, ponieważ często wyrosły pod ostrym kątem w stosunku do przewodnika. Takie drzewa są także podatne na porażenie przez choroby i szkodniki.
Zbyt późne ograniczanie wysokości przewodnika i pozostawianie pędów konkurencyjnych prowadzi do osłabiania go. Może skutkować to również wyłamaniem się przewodnika i zbyt silnym wzrostem drzew w górnej części korony.
Przestrzeganie zasad BHP
W trakcie cięcia drzew posługujemy się sekatorami jedno- i dwuręcznymi, piłkami (przeważnie tzw. „lisi ogon”) ręcznymi, z napędem elektrycznym, pneumatycznym lub hydraulicznym. Korzystamy także z drabin, stojaków, saneczek oraz tzw. „balkoników” lub przyczep. Podczas cięcia zdarzają się urazy drobne, ale i poważne (np. obcięcie palców, części dłoni oraz trwałe uszkodzenia kręgosłupa). Bardziej niebezpieczne są sekatory jednoręczne niż przedłużane. O przestrzeganiu zasad BHP często nie pamiętają pracownicy oraz zatrudniający ich sadownicy. Przed rozpoczęciem cięcia dobrze jest przeszkolić pracowników i udokumentować to złożeniem przez nich stosownych podpisów na oświadczeniach.

Odmiany jabłoniOdmiany jabłoni są bardzo liczne dlatego warto korzystać ze sprawdzonych już odmian, takich jak w naszej ofercie z odmianami jabłoni! Sprawdź nasza wysoką jakość sadzonek jabłoni. Szybko i sprawnie realizujemy każde zamówienie!


Jabłoń to zdecydowanie najpopularniejsze drzewo owocowe w naszym kraju nie dorównują jej nawet  grusze czy śliwy. Jabłka smakują wszystkim, są to owoce smaczne, soczyste i zdrowe. Można jeść je na surowo lub przetwarzać na musy. Odmiany jabłoni są bardzo liczne dlatego smaki jabłek poszczególnych odmian jabłoni są naprawdę różne. Mamy odmiany jabłoni dobre na przetwory, mamy idealne odmiany jabłoni do spożywania jabłek na surowo. Odmiany jabłoni różnią się wieloma czynnikami np. terminem dojrzewania, odpornością na choroby, wrażliwością na mróz. Nie można też zapomnieć o starych odmianach jabłoni, których jabłka smakują dzieciństwem. 

Nasze sadzonki jabłoni są najwyższej jakości, co gwarantuje zdrowe i soczyste jabłka! Poznaj nasza szeroką ofertę! Gwarantujemy szybką realizację zamówienia i fachową obsługę!Sadzonki jabłoni

Od jakości sadzonek jabłoni zależy bardzo wiele elementów np. odporność na choroby, jakość owoców, ilość owoców. Dlatego ważne jest aby poświęcić nieco czasu i wybrać najlepsze sadzonki jabłoni do naszych potrzeb. Kolejnym ważnym elementem jest stanowisko jakie wybierzemy dla sadzonki jabłoni. Powinno być nasłonecznione i osłonięte, a gleba powinna być żyzna, choć jabłonie nie mają specjalnych preferencji odnośnie jakości podłoża. Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku elementach, z pewnością doczekamy się dużych, zdrowych i soczystych jabłek z własnej uprawy. Czego wszystkim życzymy!

Dla truskawek

Zagadnienia dotyczące uprawy truskawek są często poruszane na konferencjach, spotkaniach oraz branżowych targach sadowniczych. Poniżej kilka takich informacji z ostatnich miesięcy.

Konferencja Odmianowa

Przez lata uznawano, że truskawka jest gatunkiem mało wymagającym. Osiągano wówczas plony na poziomie 6–8 t/ha, czasami 10 t/ha. Obecnie, aby produkcja truskawek była opłacalna, plony muszą wynosić 40–60 t/ha, a owoce mieć najwyższą jakość. Zapewnia to uprawa odpowiednich odmian (np. powtarzającej ‘Monterey’), obsada 45–50 tys. roślin na hektarze oraz właściwe nawożenie i nawadnianie.
Jak informował , stanowisko przed posadzeniem truskawek powinno być odpowiednio przygotowane. Wyniki analizy gleby (wykonanej metodą ogrodniczą) stanowią wykładnik nawożenia doglebowego, które jest podstawowym sposobem nawożenia truskawek. Pierwszą czynnością jest doprowadzenie odczynu gleby do właściwego poziomu (pH 5–6).
Fertygacja oraz dokarmianie dolistne, są zdaniem uzupełnieniem nawożenia doglebowego. Truskawka ma bardzo płytki system korzeniowy i krótki okres wegetacyjny, dlatego właściwy poziom składników pokarmowych w glebie jest bardzo ważny. Jeżeli warunek ten jest spełniony, nie ma potrzeby dokarmiania dolistnego roślin. Poza tym liście są organami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie fotosyntezy, a dolistna aplikacja nawozów może spowodować fitotoksyczność, co ograniczy powierzchnię asymilacyjną i spowoduje zniżkę plonu. Dopuszczalna jest nalistna aplikacja produktów do biostymulacji.
Jeżeli planowana jest fertygacja plantacji należy wykonać analizę wody. Gdy w wodzie jest wysoka zawartość żelaza lub manganu może następować czopowanie kapilarów, gdyż składniki te po utlenieniu wytrącają się w postaci osadów. Mogą one być dla roślin fitotoksyczne lub utrudniać pobieranie innych składników z pożywki. Taką wodę przed użyciem należy zretencjonować, aby niepożądane składniki wytrąciły się na dnie zbiornika. Optymalny odczyn wody do fertygacji wynosi 5,5–6. Jeżeli jest zbyt wysoki należy go obniżyć przy użyciu kwasu azotowego lub fosforowego. Wysokie EC wody (stężenie jonów) utrudnia sporządzanie pożywek. Im jest ono niższe tym więcej nawozów jednorazowo można w niej rozpuścić i podać roślinom. Do fertygacji truskawek nieodpowiednia jest woda z wysoką zawartością sodu, gdyż jest on dla nich toksyczny.
Fertygacja jest dobrym rozwiązaniem wiosną, gdy rośliny nie mogą pobrać składników pokarmowych z gleby. Dawki nawozów muszą być zgodne z potrzebami roślin w danym momencie i zasobnością gleby.
Odmiany truskawek (fot. 1) mają różne wymagania pokarmowe. Na przykład bardzo wczesna ‘Honeoye’ udaje się na glebach lekkich. W początkowym okresie wzrostu jej krzewinki wykorzystują składniki pokarmowe zgromadzone w szyjce korzeniowej. Sprawia to, że można ograniczyć nawożenie wczesną wiosną, ale odbije się to negatywnie na plonowaniu. Najwyższy plon nie przekracza 20 t/ha. Znaczny potencjał plonotwórczy (do 30 t/ha) ma Marmolada® (‘Onebor’), która wymaga jednak gleb ciężkich, gliniastych, o znacznym kompleksie sorpcyjnym, równomiernie wilgotnych oraz wysokiego nawożenia azotowo-potasowego. W jej przypadku fertygacja jest niezbędna, gdyż wahania zawartości składników pokarmowych oraz wilgotności gleby powodują spadek plonu. ‘Monterey’ to odmiana powtarzająca, a zbiór jej owoców trwa od lipca do pierwszych mrozów (nawet do listopada). Aby rośliny zawiązały kwiaty, zakwitły i owocowały, przez ten czas w podłożu musi być odpowiedni poziom składników pokarmowych. Do nawożenia tej odmiany zalecane jest 150–180 kg N/ha i 250–310 kg K/ha, co pozwala uzyskać plon 40–60 t/ha. Mocno plonującą odmianą jest także ‘Roxana’, która tworzy duże owoce, często pozbawione jednak wysokich walorów smakowych. W jej przypadku konieczne jest utrzymanie właściwego stosunku azotu do potasu w glebie, gdyż odmiana ta ma wysokie wymagania w stosunku do tego drugiego pierwiastka. ‘Flair’ to odmiana wczesna i plenna o smacznych owocach, ale płytkim systemie korzeniowym i wysokich wymaganiach w stosunku do mikroelementów. Aby składniki te były dostępne nie można roślin zbyt intensywnie nawozić wapniem. Wymagają nawożenia w dawkach dzielonych. Dodatkowo należy ostrożnie prowadzić fertygację i nawadnianie, aby nie wypłukać składników pokarmowych z otoczenia korzeni.

Truskawka Malinowa typu Truskawko-Malina sadzonka w doniczce

Truskawka Malinowa typu Truskawko-Malina sadzonka w doniczce




Odmiana truskawki wczesnej o pochodzeniu niemieckim. Truskawki o małych, ciemnoczerwonych owocach. Wyglądem nieco przypominająca malinę. Niezwykle smaczna. Odmiana o luźnym pokroju i średniej sile wzrostu. Truskawka świetnie nadająca się do produkcji dżemów.




Do łagodzenia skutków przymrozków

Po ustaniu stresu, jakim jest m.in. gwałtowny spadek temperatury, warto wspomóc rośliny w ich regeneracji. W tym celu można wykorzystać np. dostępne na rynku nawozy i preparaty, które jak zapewniają ich producenci, wykazują działanie biostymulujące.
Algex (Agrosimex Sp. z o.o.) to nawóz zawierający ekstrakt z alg morskich Ascophyllum nodosum oraz witaminy, aminokwasy, fitohormony, azot, fosfor, potas, bor, cynk, miedź, żelazo, mangan i molibden. Poleca się go stosować w okresie wystąpienia niskiej temperatury oraz po ukazaniu się pąków kwiatowych, w pełni kwitnienia i podczas opadania płatków kwiatowych. Nawóz ten wspomaga rośliny w warunkach stresowych poprzez aktywizację ich procesów życiowych. Zapobiega też deformacji owoców.
Agrocean B (Agrosimex Sp. z o.o.) z serii Agrocean, zawiera kwas alginowy, jod, oligosacharydy, fitohormony, aminokwasy, mannitol i koloidy, magnez oraz bor. Z uwagi na skład zalecany jest do stosowania w uprawach sadowniczych w okresie kwitnienia. Stymuluje wzrost i rozwój roślin oraz ich wytrzymałość na stres, a także łagodzi jego skutki.
Aminoplant® (Chemtura Europe Limited Sp. z o.o.) zawiera 54% L-aminokwasów, 8,5% azotu i 700 g/l substancji organicznej. Jest to całkowicie rozpuszczalny nawóz organiczny, wykazujący właściwości biostymulujące, polecany do stosowania we wszystkich uprawach, szczególnie w warunkach niekorzystnych dla wzrostu i rozwoju roślin. Zwiększa wytrzymałość roślin na warunki stresowe (m.in. przymrozek), usprawnia działanie ważnych enzymów i procesów życiowych. Jest łatwo przyswajalny przez rośliny. W warunkach stresu (przed lub po ich ustąpieniu) może być użyty w dawce 2–3 l/ha w dwóch zabiegach.
AminoPower Antystres Micro (EKOPLON SA) oprócz aminokwasów (glicyny, proliny, kwasu glutaminowego) i peptydów (31%), zawiera magnez (6%) i mikroelementy (żelazo, mangan, cynk, bor, miedź i molibden). Jest polecany do zabiegów dolistnych w dawce 0,75–1 kg/ha przez cały okres wegetacji, głównie w momencie wychodzenia roślin ze stresów abiotycznych, m.in. po wiosennym przymrozku.
Aminosol® (Azelis Sp. z o.o.) to nawóz aminokwasowy – zawiera ponad 20 różnych aminokwasów pozyskiwanych z białek zwierzęcych. Może być stosowany samodzielnie lub w mieszaninie z nawozami i środkami ochrony roślin (ś.o.r.). Zawarte w nim aminokwasy, po pobraniu przez rośliny, mogą być włączane w zachodzące w nich przemiany metaboliczne. Dlatego poleca się stosować go podczas stresu (np. po przymrozku) w dawce 2–3 l/ha w mieszaninie z nawozem Resistim (2–3 l/ha).
Basfoliar® Aktiv (Compo Expert), to nawóz do stosowania dolistnego i do podlewania roślin. Zawiera wyciąg z Ecklonia maxima (fitohormony, aminokwasy i witaminy), fosforyn potasu, makro- i mikroelementy. Preparat ten korzystnie wpływa na kondycję roślin, gdyż wzmaga fotosyntezę, co prowadzi do wzrostu plonowania i poprawy jakości owoców. W uprawie roślin sadowniczych zaleca się stosować go przed i po kwitnieniu, do początku wybarwiania się owoców w dawce 2–3 l/ha.
Bio-Algeen S90 (Schulze & Hermsen GmbH) polecany jest jako produkt stymulujący wzrost roślin. Wytwarzany jest na bazie ekstraktu z suszu alg morskich A. nodosum. Zawiera m.in. aminokwasy, witaminy, enzymy, mono-, poli- i oligosacharydy, fitohormony, organiczne związki boru, żelaza, cynku, molibdenu, manganu, jodu. W uprawach sadowniczych jest polecany do regeneracji uszkodzeń mrozowych doglebowo 0,1% roztworem (regeneracja systemu korzeniowego) lub w zabiegu dolistnym w dawce 1 l/ha w sadach drzew ziarnkowych po pojawieniu się pierwszych liści, a w drzewach pestkowych – pierwszych pąków. Zabiegi należy przeprowadzać wieczorem, po zachodzie słońca.
Calcorium Liquide (ProCam Polska) to płynny nawóz zalecany do użycia po ustąpieniu przymrozku lub innych warunków stresowych w dawce 2 l/ha. Zawiera m.in.: aminokwasy, mikroelementy (Cu, Zn, B, Mn, Mo), wapń i magnez oraz dobrze rozpuszczalne azot (7%), fosfor (3% P2O5) i potas (10% K2O). Wykazuje działanie stymulujące, dzięki czemu rośliny szybciej regenerują się po ustaniu warunków stresowych. Szczególnie polecany jest do użycia wtedy, gdy rośliny mają problemy z pobraniem wody i składników pokarmowych z gleby.
Delfan® Plus (Tradecorp) może być stosowany doglebowo lub dolistnie. Zawiera wolne, biologicznie aktywne aminokwasy pochodzenia zwierzęcego typu L-α oraz azot. Zgodnie z zaleceniami, może być stosowany samodzielnie w celu złagodzenia negatywnych skutków stresu w roślinie, ponieważ wykazuje działanie biostymulujące. W okresie okołokwitnieniowym polecany jest w dawce 2–3 l/ha. Niezalecane jest stosowanie go w czasie kwitnienia roślin sadowniczych. Może być również wykorzystany jako nośnik dla nawozów mineralnych, gdyż zwiększa rozmycie kropli na liściach, ogranicza zmywanie z nich roztworów oraz zwiększa zwilżenie ich powierzchni.
Fertileader (Timac Agro) to seria nawozów dolistnych z wyciągami z alg morskich. W ich skład wchodzi kompleks Seactiv® (glicyna-betaina, IPA – izopentyl adeniny – roślinny hormon wzrostu, aminokwasy), który, wykazuje działanie biostymulujące. W celu regeneracji roślin, po 2–3 dniach od ustąpienia przymrozku, zalecany jest w dawce 5 l/ha szczególnie Fertileader Vital-954, który zawiera dodatkowo azot, fosfor, potas i mikroelementy (B, Mn, Mo, Cu, Zn, Fe). Stymuluje produkcję białek i suchej masy.
FoliQ® AminoVigor (Kazgod Sp. z o.o.) zawiera aminokwasy, witaminy, bioregulatory oraz mikroelementy. Jest polecany do wspomagania procesów regeneracyjnych w roślinach, na które zadziałały niekorzystne czynniki środowiska, od początku wegetacji do zbioru owoców oraz do stymulacji tolerancji roślin na sprawców chorób (zalecana dawka – 2–3 l/ha). Dzięki właściwościom zwilżającym poprawia przyswajalność stosowanych z nim innych produktów (nawozów i ś.o.r.).
FoliQ AscoVigor (Kazgod Sp. z o.o.) zawiera wyciąg z alg A. nodosum i mikroelementy (B, J, Mn, Zn) oraz naturalne hormony wzrostu, aminokwasy, witaminy oraz poliaminy. Poleca się stosować go w sadach ziarnkowych (2–3 l/ha w 1–3 zabiegach w okresie kwitnienia i wzrostu zawiązków owocowych) i pestkowych (dwukrotnie: w okresie kwitnienia i po pierwszym opadzie zawiązków owoców). We wszystkich uprawach zalecany jest także do zabiegów interwencyjnych po ustąpieniu stresu wywołanego niekorzystnymi warunkami środowiska (m.in. po przymrozku). Oprócz odżywiania roślin, wpływa stymulująco na ich procesy życiowe i poprawia kondycję. Firma zaleca stosować mieszaninę FoliQ AscoVigor (3 l/ha) z FoliQ AminoVigor
(1 l/ha) lub FoliQ AscoVigor (2 l/ha) z FoliQ AminoVigor (2 l/ha) przed wystąpieniem czynników stresowych w sadach. Takie mieszaniny (jak wynika z obserwacji) są efektywne w zapobieganiu negatywnym skutkom stresów oraz we wspomaganiu roślin w procesach regeneracji, po ustąpieniu warunków stresowych.
imPROver+ (ProCam Polska) to stymulator wzrostu i rozwoju roślin, który zawiera związki z grupy pochodnych nitrofenoli w połączeniu z potasem. Pierwiastek ten usprawnia transport wody i produktów fotosyntezy w roślinie, stabilizuje ściany komórkowe (oddziałuje na syntezę lignin), czego efektem jest ich usztywnienie i wzrost wytrzymałości roślin na niekorzystne warunki zewnętrzne, m.in. wywołujące stres. Zawarte w stymulatorze związki regulują także gospodarkę hormonalną rośliny. Dlatego produkt ten poleca się stosować przed wystąpieniem wiosennych przymrozków w dawce 1 l/ha na 2–3 dni przed spadkiem temperatury poniżej 0°C i bezpośrednio po ustąpieniu przymrozku. imPROver+ można użyć w mieszaninie z saletrą potasową ProKali+ (Pakiet Przymrozek), aby przyspieszyć regenerację uszkodzeń poprzymrozkowych roślin sadowniczych. Mieszanina ta działa na rośliny antystresowo, powodując odbudowę, regenerację oraz regulację komórek i tkanek uszkodzonych przez mróz, co prowadzi do powolnego odzyskania równowagi fizjologicznej w roślinie.
Intake® (Tradecorp) to dolistny nawóz, który wykazuje właściwości stymulujące. Oprócz makroelementów (m.in. azot w łatwo przyswajalnej formie amidowej) zawiera także żelazo, mangan, molibden i cynk. Jest polecany do stosowania w warunkach stresowych dla roślin, np. po ustąpieniu przymrozku, a nawet profilaktycznie przed nim. W uprawach sadowniczych polecany jest do użycia w dawce 3–5 l/ha.
Kelpak SL (PUH Chemirol Sp. z o.o.) to biostymulator, regulator wzrostu, rozwoju i plonowania roślin. Zawiera ekstrakt z alg E. maxima, w tym łatwo przyswajalne auksyny i cytokininy. Preparat gwarantuje zrównoważony wzrost i rozwój roślin, gdyż korzystnie wpływa na ilość chlorofilu w liściach, stymuluje rozwój ich systemu korzeniowego, co sprawia, że łatwiej pobierają wodę i składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby (są bardziej wytrzymałe na suszę). Zwiększa też wytrzymałość i przyspiesza regenerację roślin po ustąpieniu czynników stresowych, takich jak przymrozek. Polecany jest w dawce 2 l/ha.
MC Set (Amagro) zawiera pochodzące z ekstraktów alg morskich betainy, cytokininy, aminokwasy, węglowodany, cynk i bor. Skład preparatu zapewnia optymalne warunki do kwitnienia i zawiązywania owoców. Ponadto zawarte w nim cytokininy wspomagają procesy regeneracji tkanek roślinnych po zadziałaniu niekorzystnych warunków środowiska, dlatego mogą skutecznie wspomagać regenerację roślin nadwyrężonych na skutek przymrozków. W przypadku zahamowania rozwoju roślin po przymrozkach zalecane jest zastosowanie preparatu w dawce 2 l/ha.
Megafol (Amagro) zawiera aminokwasy i białka roślinne, witaminy, betainy oraz hormony roślinne. Poleca się go stosować w celu wspomagania rozwoju wegetatywnego, poprawy plonowania, usprawnienia transportu wody i asymilatów oraz zwiększenia wytrzymałości roślin na stres (m.in. wskutek przymrozków, gradobicia). W przypadku wystąpienia stresu zalecane jest zastosowanie go przed lub bezpośrednio po jego wystąpieniu w dawce 2–3 l/ha.
NaturalCrop SL (NaturalCrop Poland) to koncentrat aminokwasowy do stosowania dolistnego. Zawiera aminokwasy i peptydy pozyskane na drodze hydrolizy enzymatycznej z białka zwierzęcego. Zawiera 9% azotu organicznego, powyżej 50% aminokwasów (w tym 80% lewoskrętnych) i 24% węgla organicznego. Poleca się stosować go w dawce 1–1,5 l/ha m.in. dolistnie po ustąpieniu stresu abiotycznego (np. przymrozku). Ma też pozytywny wpływ na efektywność zabiegów (przy łącznym stosowaniu z nawozami i ś.o.r.) ochrony i dokarmiania. Na powierzchni roślin tworzy powłokę polipeptydową przez co ogranicza odparowywanie i spłukiwanie cieczy roboczej.
Plonvit® UP (Intermag) to produkt z serii Plonvit® oparty na technologii INT, który zawiera makro- i mikroskładniki (bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk) i jest polecany do stosowania dolistnego, gdy płatki kwiatowe opadną, z uwagi na stymulację rozwoju aparatu asymilacyjnego, co zapewni prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Jest również polecany do zabiegów w sytuacjach stresowych w dawce 2,5–9 l/ha.
Santaura PRO+ (ProCam Polska) zawiera wyciąg z alg morskich A. nodosum, azot pochodzenia organicznego (8%) oraz potas (3%), substancję organiczną (20%) i mikroelementy  (Fe, Cu, Mn, Zn, B). Zaleca się go stosować w uprawach sadowniczych przez cały okres wegetacyjny w dawce 0,5–1 l/ha, szczególnie w celu regeneracji uszkodzeń mrozowych i łagodzenia skutków działania innych czynników stresowych w czasie intensywnego wzrostu roślin. Ma korzystny wpływ na wigor roślin, stymuluje wzrost i rozwój ich części nadziemnej i podziemnej, usprawnia proces fotosyntezy oraz pobieranie innych składników pokarmowych.
Terra Sorb® complex (Osadkowski) to dolistny nawóz zawierający aminokwasy (uzyskane w drodze hydrolizy enzymatycznej) oraz mikroelementy. Można go stosować w mieszaninach z innymi nawozami i ś.o.r. od wczesnej wiosny do letniego wzrostu zawiązków owoców, przed wystąpieniem czynników stresowych (np. przymrozku), w celu przygotowania roślin do niekorzystnych warunków i po przebytym stresie celem regeneracji. Zawartość aminokwasów zapewnia efektywny powrót do równowagi metabolicznej, przy ograniczonym wydatkowaniu energii na ich syntezę. Zawartość mikroelementów przeciwdziała ich niedoborowi w okresach zwiększonego na nie zapotrzebowania oraz przy trudnościach w pobieraniu ich przez korzenie.
Wuxal® AminoPlus (F&N Agro) zawiera naturalne, biologicznie czynne aminokwasy pochodzenia roślinnego, auksyny, witaminy i mikroelementy. Można stosować go samodzielnie (dolistnie, doglebowo lub przez instalację nawodnieniową) w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków środowiska wywołujących stres (np. przymrozki wiosenne) lub w mieszaninach z nawozami bądź ś.o.r. (poprawia ich przyczepność, zwilżenie liści oraz ma właściwości optymalizujące pH roztworu). Zaleca się go stosować 2 lub 3 razy po ustąpieniu stresu w dawce 2–3 l/ha.
Wuxal® Ascofol (F&N Agro) wykazuje podobne działanie jak Wuxal® AminoPlus. Zawiera wyciąg z A. nodosum, naturalne hormony wzrostu (auksyny, gibereliny, cytokininy, betainy), witaminy, kwasy organiczne i aminokwasy oraz mikroelementy (B, Zn, Mn, Cu, S, Fe). Wpływa korzystnie na przebieg procesów życiowych roślin (kwitnienie, zapłodnienie i rozwój zawiązków owoców). Przeznaczony jest do nawożenia dolistnego, doglebowego oraz przez instalację nawodnieniową. Wyciąg z alg morskich zwiększa wytrzymałość nawożonych nim roślin na warunki stresu abiotycznego oraz na sprawców chorób grzybowych. Wspomaga także ich regenerację po uszkodzeniach, m.in. na skutek przymrozków – w tym celu poleca się stosować go 2 lub 3 razy po ustąpieniu stresu w dawce 2–3 l/ha.

Pielęgnacja gleby w sadach

Od 2014 r. towarowe gospodarstwa sadownicze prowadzą konwencjonalną produkcję owoców w systemie integrowanej ochrony roślin. Zwalczanie chwastów i  w ramach tego systemu polega na możliwie szerokim zastąpieniu chemicznych metod regulowania zachwaszczenia (stosowanie herbicydów), niechemicznymi.

Ograniczyć konkurencję

Sadownicy powinni uwzględnić prawne aspekty stosowania środków ochrony roślin (ś.o.r.), skuteczność metod regulowania zachwaszczenia oraz następstwa użycia preparatów chemicznych  dla zdrowia człowieka i zwierząt, środowiska oraz ich wpływu na rośliny uprawne. Identyfikacja gatunków, znajomość biologii chwastów oraz efektów ich konkurencji dla drzew, ułatwia opracowanie efektywnych programów zwalczania.
Skład gatunkowy zachwaszczenia zależy od warunków środowiskowych oraz działań ludzkich (przedplon, sposób uprawy, nawożenia i nawadniania). W polskich sadach powszechnie występuje około 30 gatunków chwastów segetalnych* i ruderalnych**. Do pospolitych należą chwasty roczne (krótkotrwałe): gwiazdnica pospolita, komosa biała, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, bodziszek drobny, jasnota purpurowa, fiołek polny, przymiotno kanadyjskie, rdest ptasi i plamisty, rdestówka powojowata, przytulia czepna, szarłat szorstki, żółtlica drobnokwiatowa, pokrzywa żegawka, przetaczniki, rumiany, łoboda rozłożysta, chwastnica jednostronna, włośnica sina, wiechlina roczna oraz chwasty wieloletnie, np. mniszek pospolity, wierzbownica gruczołowata, ostrożeń polny, skrzyp polny, powój polny, rzepicha leśna, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna, szczawie, perz właściwy. Chwasty konkurują z drzewami o miejsce, wodę, substancje pokarmowe, światło i owady zapylające, mają niekorzystne oddziaływanie chemiczne (allelopatia), zwiększają zagrożenia powodowane przez choroby grzybowe oraz szkodniki (gryzonie, przędziorki, mszyce, drutowce). Zachwaszczenie pod koronami drzew zwiększa również ryzyko uszkodzenia ich przez przymrozki wiosenne, ponieważ dzięki oddawaniu ciepła przez liście chwastów sprzyja wychładzaniu gleby i powietrza w sadzie oraz podnosi warstwę zimnego, a więc ciężkiego powietrza, ponad powierzchnię gleby. Zbędna roślinność ogranicza rozwój drzew brzoskwini i moreli oraz powoduje straty w plonie, jeśli nie jest efektywnie ograniczana od kwietnia do września.

Metoda chemiczna

Chemiczne środki chwastobójcze czyli syntetyczne herbicydy cechuje skuteczność, łatwość stosowania i relatywnie niska cena. Korzenie drzew brzoskwini w ugorze herbicydowym (fot. 1) rozwijają się lepiej niż w ugorze mechanicznym oraz pod roślinami okrywowymi. Użycie herbicydów ma konsekwencje środowiskowe i zdrowotne dla ludzi oraz zwierząt, jest ściśle regulowane przez prawo i odbywa się wyłącznie na podstawie aktualnych etykiet. Zgodnie z bieżącymi przepisami, herbicydy są rejestrowane do poszczególnych gatunków roślin uprawnych. Ze względu na duże koszty rejestracji i niewielki areał uprawy w naszym kraju, dobór środków chwastobójczych do brzoskwiń i moreli jest ograniczony.
Do niedawna, do tych gatunków rekomendowano herbicyd doglebowy, jakim jest propyzamid (Kerb 50 WP). Najlepszą porą jego stosowania jest późna jesień (listopad, grudzień), a jego efektywne działanie trwa do lipca następnego roku. Ogranicza on wschody i zwalcza siewki chwastów jednoliściennych (także perzu właściwego) oraz wielu rocznych chwastów dwuliściennych, m.in. gwiazdnicy pospolitej, komosy białej, przytulii czepnej i rdestów. Do gatunków odpornych na propyzamid należą wyki i chwasty z rodziny astrowatych (dawniej złożonych), np. rumiany,starzec zwyczajny, żółtlica drobnokwiatowa. Propyzamid nie ma aktualnej rejestracji do upraw sadowniczych w naszym kraju i w 2015 r. może być stosowany w ramach wykorzystania zapasów ś.o.r. posiadanych w gospodarstwie, a więc według starej etykiety. Według nowej, dopuszczającej go do sprzedaży, może być on obecnie stosowany tylko w uprawach rolniczych. Trudno wyrokować, jaki będzie status propyzamidu w przyszłości i czy będzie on zalecany do sadów.
Jedynymi herbicydami, które mają aktualną rejestrację do sadów brzoskwiniowych i morelowych są graminicydy powschodowe – propachizafop (Agil 100 EC, Aria 100 EC), fluazyfop (Fusilade Forte 150 EC). Służą one do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych, takich jak prosowate – chwastnica jednostronna, włośnica sina, palusznik krwawy, stokłosy i perz właściwy. Wiechlinę roczną zwalczają wyłącznie we wczesnych fazach rozwojowych (do fazy krzewienia). Graminicydy to środki selektywne, które nie uszkadzają drzew, ale nie działają też na chwasty dwuliścienne.

Aktualne rejestracje

Dobór herbicydów podlega ciągłym zmianom. Wielu sadowników stosuje herbicydy wedle zaleceń sprzed lat. Aktualnie rejestracji do sadów brzoskwiniowych i morelowych nie mają środki zawierające glifosat (Roundup 360 SL i jego odpowiedniki), MCPA (Chwastox Extra 300 SL) lub fluroksypyr (Starane 250 EC). Ich użycie jest niezgodne z przepisami, aczkolwiek powszechne. Przestrzeganie aktualnej treści etykiet rejestracyjnych herbicydów oznacza rezygnację z ich stosowania, jako podstawowej metody zwalczania chwastów pod koronami drzew.

Możliwości do wykorzystania

Sadownicy zrzeszeni w stowarzyszeniach lub organizacjach producentów owoców, mogą podjąć starania o zezwolenie na stosowanie środków chwastobójczych w brzoskwiniach i morelach. Rejestracja nowych herbicydów będzie łatwiejsza przy współpracy firm chemicznych, zrzeszeń producentów owoców, instytucji naukowych i administracji zajmujących się ochroną roślin. Chodzi tu przede wszystkim o lepsze niż dotychczas, wykorzystanie możliwości wzajemnego uznawania ważności zezwoleń w ramach Unii Europejskiej oraz rejestracje dla upraw małoobszarowych. Możliwości efektywnego stosowania w brzoskwiniach i morelach dotyczą wielu substancji chwastobójczych, np. izoksabenu lub oryzaliny, z powodzeniem stosowanych za granicą. W przypadku dobrze znanych substancji czynnych, takich jak glifosat, dobrze byłoby, aby przy rejestracji herbicydów do jabłoni, dopuścić ułatwioną ścieżkę rejestracji małoobszarowej dla wszystkich pozostałych gatunków drzew owocowych.

Wymagana ostrożność

Przy braku herbicydów zarejestrowanych do brzoskwiń i moreli, nie ma podstaw do omawiania zaleceń herbicydowych, przeznaczonych do sadów jabłoniowych. Do tych, którzy stosują herbicydy w brzoskwiniach i morelach, należy apelować o ostrożność i zdrowy rozsądek. Dotyczy to szczególnie glifosatu, na który drzewa brzoskwini i moreli są bardziej wrażliwe niż jabłonie. Częste i nieostrożne stosowanie go, szczególnie w młodych sadach, może prowadzić do uszkodzeń drzew. Pąki na uszkodzonych pędach często nie rozwijają się lub zamierają po rozwinięciu się, a pędy ogałacają się u podstawy, wydając gęste rozety zniekształconych – wierzbowatych lub igiełkowatych oraz chlorotycznych liści na wierzchołkach (fot. 2). Jeżeli drzewa zostały opryskane glifosatem od początku wegetacji do końca lipca, to opisane objawy pojawiają po 1–3 tygodniach od zabiegu. Przy zabiegach wykonywanych od sierpnia do opadania liści z drzew, objawy będą widoczne dopiero w następnym sezonie wegetacyjnym.