Malina – każdy lubi ten owoc.
Dowiesz się jak, gdzie i kiedy posadzić malinę oraz jak ją pielęgnować, aby miała dorodne owoce i obfite plony.
Maliny - źródło zdrowia
Maliny są w naszym kraju bardzo popularne i lubiane nie tylko z uwagi na swoje walory smakowe. Malina jest przede wszystkim źródłem wielu witamin i składników dobrze wpływających na nasze zdrowie. W owocu maliny znajdują się witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, E I PP. Poza tym zawiera w sobie składniki mineralne, m.in. potas, magnez, fosfor, żelazo i wapń. W malinie są także garbniki i pektyny. Owoc maliny wykorzystywany jest wspierająco do obniżania gorączki, na dolegliwości przewodu pokarmowego, a także przy zaburzeniach układu nerwowego, ponieważ mają właściwości uspokajające. Maliny można spożywać bezpośrednio, jednak jest to owoc niezbyt trwały i nie nadają się do przechowywania. Z malin natomiast można robić przetwory. Kompoty, soki, konfitury i masy do wypieków. Maliny można także zamrażać.
Sadzimy malinę.
Krzewy maliny z odkrytym systemem sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Krzewy w doniczkach możemy sadzić również latem. Maliny lubią ziemię lekko kwaśną o pH 5,5-6,5. Roślina nie ma zbyt wielkich wymagań glebowych, jednak nie należy sadzić ich w glebach ciężkich, zlewnych. Maliny nie lubią także podłoża zbyt suchego i piaszczystego. Maliny mogą rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.Odległość między krzewami powinna wynosić 0,5-0,6 metra. Odległość między rzędami w uprawie amatorskiej powinna wynosić około 2 metrów. Wskazane jest, aby maliny sadzić na redlinach. Są to usypane z ziemi niewielkie wały. Sadzonki malin sadzimy niezbyt głęboko. Staramy się, aby warstwa ziemi przykrywała korzenie na około 2 cm. Po posadzeniu niezbędne jest przycięcie sadzonki na wysokość 15 cm od ziemi. Sprawi to, że system korzeniowy lepiej się rozwinie. Po każdym sezonie, jesienią, należy wyciąć pędy, które owocowały. Jeśli sadzimy malinę jesienią, należy zabezpieczyć system korzeniowy przed zmarznięciem usypując kopczyki wokół krzewu. Odmiany pochodzące z krajów o cieplejszym klimacie powinno owinąć matami ze słomy, bo mogą przemarznąć.
Odmiany malin.
Maliny kojarzą nam się z jednym kolorem, zwanym malinowym, niemniej jednak coraz częściej sadzimy także maliny czarne i żółte.
Najpopularniejsze odmiany malin.
Maliny to niewątpliwie owoce, które powinny znaleźć się na naszej działce. Świeżo zebrane, prosto z krzewu smakują najlepiej, a domowa spiżarnia nie jest w stanie się obejść bez przetworów z malin na chłodne, zimowe wieczory.
Malina olbrzymia – wczesna i duża
Dowiesz się o cechach charakterystycznych maliny olbrzymiej, gdzie i jak ją sadzić oraz dlaczego warto sadzić maliny w ogrodzie.
Malina olbrzymia – jaka nazwa, taka malina.
Malina olbrzymia charakteryzuje się dużymi owocami o nieco stożkowym kształcie i jak na malinę dość dużą trwałością. Kwitnie w maju, natomiast owocuje w czerwcu i należy do odmian wczesnych. Krzew maliny olbrzymiej osiąga wysokość do 180 cm. Malina olbrzymia owocuje na pędach dwuletnich. Jest bardzo plenna i posiada gładkie pędy.
Malina olbrzymia – zdrowy owoc.
Malina olbrzymia jest bardzo zdrowym owocem, smacznym i niezwykle aromatycznym. Zawiera dużo witamin z grupy B, witaminę A oraz bardzo pożądaną PP. Oprócz witamin zawiera w sobie także sole mineralne, potas, magnez i żelazo. Malina ma właściwości obniżające gorączkę, działa uspokajająco oraz korzystnie wpływa na żołądek i jelita, dzięki zawartym w owocach maliny pektynom. Malinę olbrzymią możemy spożywać jako przekąskę, nadaje się także jako dodatek do ciast, do wyrobu soków, dżemów, musów owocowych i galaretek. Stanowi świetny dodatek do herbaty, zwłaszcza w chłodne dni. Maliny olbrzymie bardzo dobrze znoszą zamrażanie.
Co lubi malina olbrzymia?
Malina olbrzymia nie ma zbyt dużych wymagań zarówno stanowiskowych, jak i glebowych. Jest również łatwa w pielęgnacji. Optymalne warunki dla maliny olbrzymiej to ziemia lekka, przepuszczalna i wilgotna o odczynie lekko kwaśnym. W glebach ciężkich i zlewnych, a także w bardzo suchych i piaszczystych nie będzie rosła zbyt dobrze. Należy także unikać miejsc, gdzie tworzą się zastoiska mrozowe. Aby temu zapobiec, dobrze jest sadzić malinę olbrzymią na usypanych z ziemi wałach, zwanych redlinami. Malinę olbrzymią sadzimy dość płytko i zaraz po posadzeniu przycinamy na wysokości 15 cm od ziemi, aby system korzeniowy maliny olbrzymiej lepiej się rozwinął. Krzewy sadzimy w odległości około 60 cm od siebie, a odległość między rzędami powinna wynosić około 2 metrów. Sadzonki maliny olbrzymiej możemy sadzić z doniczek lub z odkrytym systemem korzeniowym. Te pierwsze możemy sadzić przez cały sezon, te drugie wczesną wiosną lub jesienią. Wykonując nasadzenia jesienią należy pamiętać, aby zabezpieczyć młode sadzonki przed niekorzystnymi wpływami mrozów, zwłaszcza z uwagi na płytkie nasadzenia. Możesz to zrobić tworząc wokół sadzonek kopczyki. Po owocowaniu, jesienią trzeba przyciąć wszystkie pędu, aby krzew lepiej się rozrastał i lepiej owocował. W maju i czerwcu zasilamy sadzonki maliny olbrzymiej nawozami azotowymi według wskazań producenta nawozów. Jeśli lubisz maliny i mają one dla Ciebie niepowtarzalny smak, malina olbrzymia będzie z pewnością trafionym wyborem.
Malina czarna
Malina czarna – dekoracyjna i smaczna
Opowiem ci czym charakteryzuje się malina czarna, jakie są jej zalety i czego potrzebuje, aby pięknie się rozwijać i rodzić duże, smaczne owoce.
Malina czarna – podstawowe informacje o owocach.
Owoce maliny czarnej są dosyć duże, aromatyczne i słodkie o kulistym kształcie. Zawierają dużo soku, ale są dosyć twarde. Kolor owoców jest ciemnogranatowy, niemal czarny. Malinę czarną można spożywać bezpośrednio, ale nadaje się także jako dodatek do ciast oraz na przetwory. Można z niej robić soki, dżemy, galaretki oraz mrożonki.
Krzew maliny czarnej.
Krzew maliny czarnej charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem. Może osiągać wysokość nawet do 3-4 metrów. Z uwagi na wysokość krzewu koniczne jest zastosowanie podpór. Kwitnie wiosną na biało lub kremowo, dojrzewa zaś w połowie lipca. Pędy maliny czarnej pokryte są licznymi kolcami. Liście ma pomarszczone i ciemnozielone. Malina czarna owocuje na pędach dwuletnich i jest bardzo plenna.
Gdzie posadzić malinę czarną?
Malina lubi gleby żyzne, przewiewne i wilgotne o odczynie dość kwaśnym. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Jest odporna na mróz oraz choroby i szkodniki. W miejscu sadzenia poziom wód gruntowych nie powinien być wyższy niż 70-80 cm. Latem wymaga przycięcia. Sadząc krzew maliny czarnej należy pamiętać o jego imponującej wielkości, dlatego zaleca się minimum jednometrowe odstępy między krzewami. Malinę czarną z odkrytym systemem korzeniowym sadzimy wiosną lub jesienią. Sadzonki z doniczek można nasadzać przez cały sezon. Mimo dużej mrozodporności, młode krzewy sadzone jesienią należy zabezpieczyć usypując wokół kopczyki z kory sosnowej lub trociny.
Malina czarna – nie tylko smaczna
Ostatnie badania nad właściwościami maliny czarnej wykazały, że zawiera ona, oprócz witamin z grupy A i B oraz C i PP, również antyoksydanty, które zapobiegają nowotworom. Poza tym znajdujący się malinie czarnej kwas salicylowo działa przeciwgorączkowo i obniża poziom rutyny, co z kolei zwiększa elastyczność naczyń w narządach wzroku i wpływa na lepsze odżywianie komórek. Z liści maliny czarnej można preparować zioła, które wspomagają leczenie krwawień wewnętrznych, biegunek, schorzeń występujących w jamie ustnej oraz działają leczniczo i łagodząco na niektóre schorzenia skórne. Malina czarna nie była dotychczas zbyt popularna w naszym kraju, jednak z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników ze względu na aromatyczny smak owoców oraz dużą dekoracyjność. Dotychczas uprawiana amatorsko na działkach i w przydomowych ogrodach, coraz częściej staje się ulubioną odmianą plantatorów uprawiających malinę na skalę przemysłową
Malina żółta
Malina żółta – nietypowa i pyszna
Dowiesz się, dlaczego malina żółta zdobywa coraz większą popularność i jakie są jej charakterystyczne cechy.
Malina żółta – podstawowe informacje o owocach.
Malina żółta ma dość duże, kuliste owoce o barwie żółto-pomarańczowej. Ten nietypowy kolor jednak nie ma wpływa na ich smak. Maliny żółte są aromatyczne, smaczne i słodkie. Owoce na krzewach maliny żółtej pojawiają się pod koniec września i utrzymują się do początków października. Malina żółta owocuje na pędach jednorocznych, co z uwagi na późne kwitnienie ma wpływa na nieobecność takich chorób, jak kistnik malinowiec czy kwieciak malinowiec, młode pędy zaś nie są porażone przez pryszczarki. Owoce maliny żółtej oprócz walorów smakowych nie mają tendencji do szybkiego gnicia i bardzo dobrze znoszą transport. Nadają się do spożywania bezpośrednio, jak również do zamrażania i na przetwory. Z maliny żółtej można robić galaretki, dżemy i masy do ciast.
Malina żółta – kilka słów o krzewie.
Krzew maliny żółtej dorasta do około 150 cm. Pędy maliny żółtej są sztywne, mocne, pokryty woskowym nalotem i kolcami. Liście maliny żółtej są lekko zawinięte, co często kojarzone jest zmianami chorobowymi. Jest to jednak charakterystyczna cecha maliny żółtej i nie są objawem choroby. Sadzonki maliny żółtej możemy nabyć zarówno w doniczkach, jak i z odkrytym systemem korzeniowym. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku należy przestrzegać właściwych terminów nasadzeń, czyli należy sadzić takie krzewy wiosną lub jesienią. Sadzonki z pojemników możemy sadzić również latem.
Co powinieneś wiedzieć, zanim posadzisz malinę żółtą.
Jeśli chcesz, aby twoje krzewy rodziły słodkie owoce, najlepszym miejscem dla maliny żółtej będzie stanowisko słoneczne. Malina żółta poradzi sobie również w półcieniu. Teren pod uprawę powinien być płaski, ewentualnie możemy dokonać nasadzeń na stokach o niewielkim nachyleniu. Najlepszą glebą dla maliny żółtej jest lekko kwaśna o pH 6,5, żyzna i wilgotna. Sadząc malinę żółtą zwróć uwagę, czy miejsce, które wybrałeś nie ma tendencji do tworzenia zastoisk mrozowych i zbierania się wody. Aby uniknąć przenoszenia chorób odglebowych, należy unikać miejsc, gdzie wcześniej rosły ziemniaki, truskawki albo inne maliny. Po posadzeniu, jak i później należy obficie nawadniać malinę żółtą, zwłaszcza podczas suchych okresów. Maliny żółtej, podobnie jak innych odmian malin nie można narażać na przesuszenie. Krzewy sadzimy w odstępach 50 cm między sadzonkami i ok. 2m między rzędami. Jeśli dokonujemy nasadzeń jesienią, należy usypać wokół krzewu kopczyki z trociny lub kory sosnowej. Pierwszego cięcia maliny żółtej dokonujemy zaraz po posadzeniu wiosną. Jeśli sadzimy maliny jesienią, czekamy z podcięciem do następnej wiosny. Wówczas pędy tniemy 3 cm na ziemią. Zabieg ten przeprowadzamy co roku, przy czym przy starszych krzewach możemy dokonać cięcia również jesienią po zbiorach i pozostawiamy pędy na wysokości 10 cm od ziemi. Dzięki tym zabiegom zwiększą się plony maliny żółtej. Malina żółta jest z pewnością owocem zasługującym na uwagę i jeśli chciałbyś mieć jesienią świeże owoce, warto znaleźć dla niej miejsce na działce.
Malinojeżyna
Malinojeżyna – dwa w jednym.
Dowiesz się co to jest malinojeżyna i jakie wymagania ma ten krzew, aby rodził smaczne, soczyste i aromatyczne owoce.
Malinojeżyna – krzyżówka maliny z jeżyną.
Aby zaspokoić najwybredniejsze gusty, ogrodnicy nie ustają w wysiłkach, aby tworzyć coraz to nowe gatunki owoców. Tym razem pokuszono się o owoc, który jest połączeniem najlepszych cech gatunkowych maliny i jeżyny. Cechy maliny – to duże owoce w kolorze czerwieni lub bordo, natomiast cechy jeżyny to sprężyste, długie pędy. Owoce malinojeżyny są słodkie i soczyste, ale mają nieco łagodniejszy smak, niż owoce z odrębnych gatunków. Dlatego chcąc uzyskać bardziej wyrazisty smak przetworów, należy dodać jakiś kwaśniejszy owoc. Mogą być spożywane bezpośrednio, ale nadają się także na przetwory. Można robić z nich wino, galaretki, dżemy, konfitury i soki. Owoce malinojeżyny są duże i mają lekko podłużny kształt.
Co powinieneś wiedzieć o malinojeżynie?
Krzew malinojeżyny ma długie, giętkie pędy pokryte kolcami. Tym, co go odróżnia od krzewu maliny, to brak rozłogów. Malinojeżyna owocuje na pędach dwuletnich. Owocują w lipcu i sierpniu i są bardzo plenne. Inną odmienną cechą od gatunków z których powstała malinojeżyna, są większe wymagania glebowe i stanowiskowe. Ziemia, w której zdecydujemy się posadzić malinojeżynę, powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna. Malinjeżynę należy sadzić w miejscach słonecznych i zacisznych. Gleba zbyt zlewna, wilgotna, czy przeciwnie, sucha i piaszczysta nie jest korzystna dla malinojeżyny. Podobnie jak maliny, nie należy dopuścić do przesuszenia tego krzewu. Należy także unikać miejsc, gdzie zbiera się woda oraz gdzie mogą występować zastoiska mrozowe. Malinojeżyna jest także mniej odporna na mróz, dlatego należy ją zabezpieczyć przed zimowymi chłodami. Malinojeżynę sadzi się wiosną lub jesienią, a z pojemników także latem. Malinojezynę należy sadzić w odstępach 1,2 – 1,5 metra. Jeśli sadzisz malinojeżynę jesienią, pamiętaj o wyściółkowaniu sadzonki korą sosnową lub trociną.
Pielęgnacja malinojeżyny.
Malinojeżyna, podobnie jak malina i jeżyna narażone są na choroby i aktywność szkodników. Szkodniki, z którymi możemy się zetknąć podczas uprawy malinojeżyny to krzywik maliniaczek, szpeciel jeżynowiec, mszyca, pryszczarki. Malinojeżynę należy przycinać. Możesz to zrobić późnym latem, pod koniec lipca lub na początku jesieni w pierwszej połowie września, po owocowaniu. Pędy należy skrócić do ok. 25 cm, a stare, uszkodzone i słabe trzeba usunąć całkowicie. Jeśli lubisz zarówno maliny, jak i jeżyny, malinojeżyna będzie dla Ciebie rozwiązaniem idealnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz